cfo dijatdo 4038421
Fotók: Stiller Ákos / Portfólió

Megvan az év legjobb pénzügyi vezetője!

Schilling Dániel, a Duna House Holding Nyrt. gazdasági igazgatója nyerte el az év legjobb pénzügyi vezetőjének járó CFO of the year 2020 díjat – jelentette be a Portfolio és a Credit Management Group mai Budapest Economic Forum című konferenciáján Fülöpné Bogdán Krisztina, a díjátadást szponzoráló Commerzbank vezérigazgató-helyettese. Négy pénzügyi vezető a CFO Master 2020 kitüntetést vehette át a szakmai zsűritől, és az év legjobb credit management csapatát is díjazták. Cikkünkben a konferencia CFO-szekciójáról is tudósítunk, amelyben hazai nagyvállalatok gazdasági vezetői beszéltek a koronavírus-válság miatti kemény kihívásaikról.

Idén is nagy számban érkeztek a CFO of the year díjra pályázatok olyan kis-, közép- és nagyvállalatoktól, amelyek üzleti teljesítménye egyértelműen kiemelkedik a magyar átlagból, és amelyeknél komplex beruházási, finanszírozási vagy éppen akvizíciós kihívások történtek az elmúlt időszakban. A szakmai zsűri pedig ezek közül a nagy számban jelölt vállalati szakemberek közül, a jelöltek pályázatai alapján választotta ki a szakmailag kimagasló jelölteket.

Közülük lett a legjobb schilling dániel (címlapképünkön), a duna house holding nyrt. Gazdasági igazgatója.

Nagyvállalatok és kisvállalkozások, hölgyek és urak egyaránt pályáztak a díjra, bizonyos pályázatokból egy-egy életmű is kirajzolódott - mondta Fülöpné Bogdán Krisztina, a Commerzbank vezérigazgató-helyettese. Pénzügyi-gazdasági vezetői teljesítményéért és kiváló pályázatáért a CFO Master 2020 díjat nyerte el négy személy:

  • Bodnár Zoltán, Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. 
  • Molnár Nóra, Pepco Hungary Kft. 
  • Sütő Balázs, Market Építő Zrt. 
  • Thurzó Csaba, 4iG Nyrt. 

CFO-kerekasztal: milyen kihívás elé állította a vállalatokat a koronavírus?

A díjátadót megelőző CFO-beszélgetést Fülöpné Bogdán Krisztina (alábbi képünkön), a Commerzbank vezérigazgató-helyettese vezette.

20201008 0001 4038442
Fotók: Stiller Ákos / Portfólió

Dienes Péter, a Danubius gazdasági vezérigazgató-helyettese elmondta: rekordhónapok után márciusban a bevételük nullára redukálódott, augusztusban a vidéki szállodákban már szép forgalmat generáltak, a szeptember viszont ismét nagyon nehéz időszak volt a határzár miatt.  A CFO egyik legfontosabb feladata a cash flow menedzsment, ez nagyon felértékelődött most. Sajnos a munkaerőköltségekben kellett a legnagyobb vágást megtenni, különösen az atipikus munkakörben dolgozóknál. Jelentős saját tartalékokkal és hitelkeretekből gazdálkodnak, némi emelkedés talán jövő tavasszal-nyáron jöhet, igazi fellendülés viszont csak hosszú távon. A moratóriummal élt a Danubius, meghosszabbításának módját is jónak tartják.

20201008 0006 403846
Fotók: Stiller Ákos / Portfólió

Prohászka Balázs, a Kométa gazdasági igazgatója azt mondta: semmiképp sem nyertesei, de mindenképpen túlélői a válságnak, a sertéshúsfeldolgozók már három éve járvánnyal küzdenek, ami jelentős árfelhajtó hatással volt. Év elején már elvesztették olasz piacuk egy részét, a márciusi vásárlási láz nagy fellendülést hozott, áprilisban már visszaesést regisztráltak. Nyáron viszont már csúcsot értek el, a dolgozókat pedig béremelésekkel motiválják. A moratórium kapcsán elmondta: a beszállítóik miatt éltek vele, egyébként nem lett volna muszáj.

Sebők András, a Wizz Air Beszerzési és Ellátási Lánc Igazgatója elmondta: az április-júniusi időszakban mintegy 10%-ra esett vissza a kapacitáskihasználtságuk, július-augusztusban viszont bőven az európai iparág fölé, mintegy 70%-ra tudtak emelkedni. Most azonban már nem nagyon lehet utast találni a repülőgépekre ismét, egész Európa hektikus, a legszomorúbb pedig az, hogy nincs összehangolt szabályozás. Fix költségeikben nagyon jelentős az eszközfinanszírozás, jelentős előnyük azonban a magas készpénzállomány. A szektorba viszont mintegy 300 milliárd eurót kéne beletenni, hogy túlélje a következő 12 hónapot. A moratóriummal kapcsolatban azt mondta: külföldi finanszírozóik számára nehéz volt elmagyarázni, hogy az ő hitelköveteléseikre nem vonatkozik a moratórium. Banki partnereik mintegy egyötöde a meglévő kapcsolatok felszámolása mellett döntött, különösen az eszközfinanszírozásban húzódtak vissza.

Tordai Péter, az E2 Hungary Solar Business vezetője szerint a válság jelentősen csökkentette az energia-felhasználást, amely a gazdasági teljesítménnyel szinte teljesen korrelál. Ez ilyenkor náluk nem marginkiesést, hanem piaci árfolyamveszteséget is jelent, amivel szembe kell nézni. A home office miatt az otthoni energiafelhasználás nőtt, ez azonban nem tudta kompenzálni az irodai fogyasztás visszaesését. Kedvezően hatott viszont rájuk viszont a piaci volatilitás növekedése a kereskedési tevékenységben, és a megújuló energiák válságállósága.

Tóth István, a Tungsram pénzügyi igazgatója is a zöld beruházások, energiahatékonysági projektek előretörését és a home office pozitív hatását emelte ki, az autóeladások visszaesése (bevételük negyedét adják az autólámpák) negatívan hatott rájuk a második-harmadik negyedévben, az élelmiszerbiztonsági üzletáguk (beltéri farmokhoz, üvegházakhoz adnak el lámpákat) viszont erősödött, az elektromos autók akkumulátorához gyártott alkatrészek is kifejezetten válságállók voltak.

cfopanel 403730
Fotók: Stiller Ákos / Portfólió

5 éven belül fejük tetejére állhatnak a pénzügyi osztályok

Balázs Gábor, a PwC cégtársa előadásában elmondta: a digitalizáció, a számviteli robotok és a pénzügyi szakma jövője köti le mostanában az idejét, utóbbiról szólt az előadása. A CFO-nak üzleti partnernek, mentornak és digitális transzformációs nagykövetnek kell lennie a tanácsadócég globális felmérésének tanulsága alapján. A jövő pénzügyi osztályával szembeni elvárás a digitális és gyors működés, az azonnali tranzakciófeldolgozás, az adatok valós idejű integrálás és elemzése, valamint a versenyképesség megtartásához szükséges új képességek megszerzése. A „szexi” technológiák segítségével a pénzügyi osztályok 5 éven belül a fejük tetejére állnak, bizonyos munkakörök eltűnhetnek, a munkafolyamatok radikálisan felgyorsulhatnak.

20201008 0004 403850
Fotók: Stiller Ákos / Portfólió

PwC több mint 120 magyarországi CFO körében jelenleg is zajló felmérése azt mutatja, hogy az újdonságok, változások érdeklik a leginkább a pénzügyi vezetőket, és a koronavírusra való tekintettel a meglévő csapat motivációja is előkelő helyen van. A likviditástervezés, az üzletfolytonosság, a forgatókönyv-elemzés és a költségcsökkentés felértékelődött, és elkezdtek saját szerepükre fókuszálni a CFO-k. Többek között előtérbe került a csapattal való foglalkozás szerepe, a széttagozódott IT-rendszerek összerántása. Megkérdezték a pénzügyi vezetőket, 5 év múlva mivel fog foglalkozni a csapatuk: a kis hozzáadott értékkel rendelkező feladatok ma a munkaidő 50%-át veszik el, Magyarországon ez 5 év alatt jelentősen csökkenhet. A legnagyobb értéknövelő folyamatok a globális felmérés szerint mintegy 50%-ot, Magyarországon a munkaidő negyedét köthetik majd le 5 év múlva. A tanácsadócég folyamatban lévő érettségi felmérése volt az előadás harmadik témája: az érettséget 1. feldolgozó, 2. folyamatorientált, 3. előrejelző, 4. modern értékteremtő szakaszokra osztották fel, a legtöbb cég a 2. stádiumban, a felmérésben szereplő legérettebb cég pedig a 3. szakaszban tart jelenleg, a 4. szakaszba tartozót még nem találtak. Utóbbi két elemzésének végleges eredményeit október 20-án fogja bemutatni a PwC. – mondta Balázs Gábor.

balazsgabor 403732
Fotók: Stiller Ákos / Portfólió

Megvan a koronavírust kezelni képes hitel- és garanciarendszer

Kkv-viselkedési minták a covid alatt banki szemmel – ezzel a címmel tartott előadást Bertalan Sándor, a Takarékbank KKV hálózat és Vállalati Értékesítés-fejlesztés és Támogatás vezetője. A bankokat és a kkv-kat eltérő megközelítés, eltérő gondolkodás jellemzi, különösen egy nem várt sokk, pl. a koronavírus-válság alatt. A bankok eleve kockázatérzékenyebbek, és sok tekintetben kevésbé optimisták, mint a vállalkozások, és másodlagos biztosítékokat kérnek. A koronavírus hatására kialakultak válságágazatok minden vállalatméret mellett (a fokozottan érintettek jellemzően személyes kontaktusra építettek), ugyanakkor megjelentek a krízis kezelését szolgáló programok: a Széchenyi termékcsalád, az NHP Hajrá, az MFB programjai, az EXIM termékei és a garantőri programok (Garantiqa, MFB, EXIM, AVHGA). Ezek egyrészt a likviditás menedzselését segítették. Olyan feltételrendszer alakult ki, amely a bankrendszer óvatosságát és a koronavírus hatásait kompenzálni tudja. Az ügyfelek reakciója kettős: egyik oldalon elterjedtek a 20 éves futamidejű beruházási hitelek, sokan élnének a szabad felhasználás nyújtotta lehetőségekkel, és nem tűntek el a kockázatosabb, pl. zöldmezős szállodaépítésre vonatkozó tervek sem. A Takarékbank ilyenkor felhívja a figyelmet, hogy a programok nem támogatásként, hanem hitelként működnek, a megnövekedett kockázati szintet figyelembe véve szabad csak előre menni. Az ügyfelek többsége azonban megfontolt, sokan felmérték azt is, hogy a garanciaprogramok és a hitelkiváltás win-win szituációt, illetve kiszámíthatóságot tudnak biztosítani. A törlesztési moratóriummal kapcsolatban jellemzően azt javasolták ügyfeleiknek, ha nem muszáj, akkor ne feltétlenül éljenek vele.

bertalansandor 403734
Fotók: Stiller Ákos / Portfólió

Forrás: www.portfolio.hu

  • 2023 - Master

    2023 CFO Master díjazottjai

    Kindl Gábor
    Dr. Nádasdy Bence
    Sum Viktor
    Tóth Szabolcs

    Díjazottak 2023

    Idén is nagy számban érkeztek a CFO of the year díjra pályázatok olyan kis-, közép- és nagyvállalatoktól, amelyek üzleti teljesítménye egyértelműen kiemelkedik a magyar átlagból, és amelyeknél komplex beruházási, finanszírozási vagy éppen akvizíciós kihívások történtek az elmúlt időszakban. A szakmai zsűri pedig ezek közül a nagy számban jelölt vállalati szakemberek közül, a jelöltek pályázatai alapján választotta ki a szakmailag kimagasló jelölteket.
  • CFO of the year 2022

    Janositz Balázs

    UBM Holding Nyrt., gazdasági igazgató

    Magyar agrármulti hódít külföldön: megszólal a pénzügyi háttérember

    2022 - Master

    2022 CFO Master díjazottjai

    Csikós Gergely
    Polgár Gergely
    Somogyváry Zoltán
    Szappanos György László

    Díjazottak 2022

    Idén is nagy számban érkeztek a CFO of the year díjra pályázatok olyan kis-, közép- és nagyvállalatoktól, amelyek üzleti teljesítménye egyértelműen kiemelkedik a magyar átlagból, és amelyeknél komplex beruházási, finanszírozási vagy éppen akvizíciós kihívások történtek az elmúlt időszakban. A szakmai zsűri pedig ezek közül a nagy számban jelölt vállalati szakemberek közül, a jelöltek pályázatai alapján választotta ki a szakmailag kimagasló jelölteket.
  • CFO of the year 2021

    Sárkány Hunor

    Talentis Consulting Zrt pénzügyi igazgató

    2021 - Master

    2021 CFO Master díjazottjai

    Daria Dodonova
    Horváth Róbert
    Moiskó János
    Molnár Bálint

    Beruházásokkal erősít a KÉSZ Csoport

    Díjazottak 2021

    Idén is nagy számban érkeztek a CFO of the year díjra pályázatok olyan kis-, közép- és nagyvállalatoktól, amelyek üzleti teljesítménye egyértelműen kiemelkedik a magyar átlagból, és amelyeknél komplex beruházási, finanszírozási vagy éppen akvizíciós kihívások történtek az elmúlt időszakban. A szakmai zsűri pedig ezek közül a nagy számban jelölt vállalati szakemberek közül, a jelöltek pályázatai alapján választotta ki a szakmailag kimagasló jelölteket.
  • Díjazottak 2020

    Idén is nagy számban érkeztek a CFO of the year díjra pályázatok olyan kis-, közép- és nagyvállalatoktól, amelyek üzleti teljesítménye egyértelműen kiemelkedik a magyar átlagból, és amelyeknél komplex beruházási, finanszírozási vagy éppen akvizíciós kihívások történtek az elmúlt időszakban. A szakmai zsűri pedig ezek közül a nagy számban jelölt vállalati szakemberek közül, a jelöltek pályázatai alapján választotta ki a szakmailag kimagasló jelölteket.
  • 2019 - CFO

    120 éves magyar sikersztori kel új életre - Megszólal az év pénzügyi vezetője

    Tovább

    2019 - Master

    2019 CFO Master díjazottjai

    Lupták Norbert
    Skaliczki Andrea
    Sum János
    Szabó Mihály
    Vida Szabolcs

    Díjazottak 2019

    2019-ben szintén a legnagyobb gazdasági portállal társszervezésben valósult meg a konferencia. Ebben az évben a rendezvény tematikája hangsúlyosan épült az év legérdekesebb pénzügyi terméke, a MNB által útjára indított Nemzeti Kötvény Program (NKP) működésének megismertetésére. Nagyon ritka, hogy egy konferencián egyidejüleg lehet találkozni előadóként a két nemzetközi vállalati hitelminősítő, a Scope Ratings és az Euler Hermes Rating vezetőjével. A 2018-as „CFO of the year” konferencián ez is sikerült a szervezőknek, így mindkét, az NKP -ban részt vevő hitelminősítő cég vezetője, Olaf Tölke és Francois Bourgeois is be tudott már számolni a kötvényprogram magyarországi tapasztalatairól. Mellettük Nagy Viktória, az MNB részéről ismertette a program célkitűzéseit.2019-ben az újra hazai nagyvállalattá váló Tungsram pénzügyi igazgatója, Tóth István kapta a szakmai zsűri döntése alapján a „CFO of the year” díjat.
  • 2018 - CFO

    Néhány évünk maradt a válságig - Megszólal az év pénzügyi vezetője

    Tovább

    2018 - Master

    2018 CFO Master díjazottjai

    Gelencsér Zoltán
    Hegedüs István
    Jakabos Ádám
    Kotormán Mihály
    Török Krisztina

    Gigász vetett szemet Szabóék családi ékszerére
    Egy kínai világcég európai büszkesége

    Díjazottak 2018

    Ezúttal is gyönyörű helyszínen, a Budai Várban került megrendezésre a Business and Finance Summit konferencia, a Budapest Hilton Hotelben. A sok érdekes előadás mellet érdemes kiemelni, hogy két olyan megvalósult üzleti sztori részleteibe is kaphattunk betekintést, melyek a 2018 -as év talán két legérdekesebbnek tekintett történései voltak. Jörg Bauer a Tungsram, Szabó Ákos pedig a Tranzit csoport életében bekövetkező nagy változások hátterét világította meg. Egy lenyűgöző képességű különleges előadó, akkor még az Euler Hermes, majd hamarosan az Allianz csoport nemzetközi makroelemzője, Ludovic Subran is elkáprázatta a hallgatókat olyannyira, hogy a közönségszavazás eredményei alapján a következő évben is őt szerették volna hallani a résztvevők. Ludovic naptárja egy évre előre tömve van, hiszen a világ legnagyobb gazdasági rendezvényszervezői állnak sorba azért, hogy megnyerjék előadónak, ezért nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a magyarországi „CFO of the year” díj átadójára ellátogatott hozzánk. A 2018-as évben a hazai „CFO of the year” elismerés díjazottja Tordai Péter, az E2 Hungary pénzügyi vezetője lett.
  • 2017 - CFO

    Mi zajlik Csányi Sándor birodalmánál? - Az év pénzügyi vezetője válaszol

    Tovább

    2017 - Master

    2017 CFO Master díjazottjai

    Nagy Zoltán
    Balog Béla
    Gaurav Kumar
    Kovács Ibolya
    Lupták Norbert
    Kotormán Mihály

    Díjazottak 2017

    Magyarországon első alkalommal került megrendezésre a „CFO of the year” konferencia a legismertebb hazai gazdasági portál, a Portfolio.hu társrendezésében. A rendezvény helyszíne ez alkalommal a Budapest Hilton Hotel volt. Számos ismert hazai vállalat képviselőjét tudtuk megnyerni előadónak, így többek között a Magyar Telekom, a Masterplast, a Rába, a Borsodchem, az IKR, a Richter és a MET vezetőitől kaphattak betekintést a gazdasági folyamatokba a nagyszámú szakmai közönség résztvevői. Külön öröm volt a közönség és a rendezők számára egyaránt, hogy Prof. Patrick O. Conelly, a TAO Institute of Credit and Risk Management LLC is elfogadta az előadói felkérést és nagysikerű előadást tartott. Az első hazai „CFO of the year” díj birtokosa a szakmai zsűri döntése alapján Szász Károly, az egyik legnagyobb hazai agár-élelmiszeripari cég, a Bonafarm csoport pénzügyi vezetője kapta.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7